Aktualności

Zabawa - ważna sprawa :)

Dzieci bawią się przede wszystkim dla przyjemności. My, wiemy jednak, że zabawa służy nie tylko rozrywce. Pozwala maluchom odkrywać świat i ma ogromny wpływ na ich rozwój.

 

Nasze pociechy podczas różnego rodzaju aktywności polepszają swoją sprawność fizyczną. Obojętnie czy są to nieporadne pląsy do muzyki, czy zmagania z niesfornymi klockami, dzieci wzmacniają swoje ciało i kształtują koordynację ruchową. W trakcie zabawy dociera do maluszków również cała masa bodźców, takich jak kolory i kształty przedmiotów, czy też wrażenia haptyczne związane z dotykaniem mięciutkich pluszaków i drewnianych klocków. W ten sposób dzieci uczą się świata, tego, że niektóre przedmioty są miłe i lekkie, a inne ciężkie i trzeba na nie uważać. Wspólna zabawa to również okazja do przekazania malcowi cennych wartości i wzorców zachowań.

 Każdy wiek ma swoje prawa

W każdym wieku dzieci bawią się inaczej. - Pierwsza zabawa polega zazwyczaj na nieskoordynowanym poruszaniu przedmiotami zawieszonymi nad łóżeczkiem – mówi Monika Ćwiek, pedagog współpracująca z placami zabaw Kinderplaneta. - Opanowanie umiejętności chwytania prowadzi do kolejnego etapu, kiedy maluszek łapie wszystko co znajdzie się w zasięgu jego ręki. Co ciekawe, małe dzieci najchętniej sięgają po zabawki wskazane przez rodziców, najlepiej też bawią się w ich towarzystwie. Dopiero w wieku kilku lat zaczyna się etap samodzielnej zabawy. Przedszkole to z kolei rozkwit zabaw „na niby”, wymyślonych postaci i scenariuszy zdarzeń – dodaje M. Ćwiek.

 Klocki i lalki nie odchodzą do lamusa

Jako rodzice mamy duży wpływ na to, czym i jak bawi się dziecko. Wybrane formy zabawy mogą przyczyniać się do rozwoju kreatywności malucha, mieć charakter edukacyjny lub wzmacniający sprawność. Warto zwrócić uwagę na to, czy zabawka jest dostosowana do wieku dziecka. Producenci doskonale wiedzą, co na danym etapie zainteresuje malucha, a co będzie dla niego zbyt skomplikowane. W przypadku kilkulatków niekoniecznie trzeba kierować się trendami, można więc zainwestować w tradycyjne, sprawdzone zabawki takie jak klocki, lalki czy też samochodziki.

Smyki i ich wybryki

Dzieciom sprawia przyjemność również aktywna zabawa, maluchy uwielbiają wygłupy na huśtawkach i jazdę na rowerze. – Beztroskie harce na placu zabaw są nie tylko przyjemne ale też pożyteczne –mówi Grażyna Milewska z sieci placów zabaw Kinderplaneta. - Kształtują koordynacje ruchową dziecka i budują sprawność fizyczną. Warto pamiętać, że maluchy potrzebują aktywności do prawidłowego rozwoju psycho - motorycznego, dlatego zabawy w ruchu są jak najbardziej wskazane – dodaje.

Wyprawa na plac zabaw to również okazja do zabawy z innymi dziećmi. Kontakt z rówieśnikami jest bardzo istotny – nasze pociechy uczą się zachowania w grupie, budowania relacji i dzielenia się zabawkami. Kontakt z rówieśnikami w tak niezobowiązującej sytuacji jaką jest spotkanie na placu zabaw, pomaga również w przełamywaniu nieśmiałości. Dzieci jeśli chcą, mogą bawić się same, ale widzą też możliwość interakcji z innymi, która może czynić zabawę jeszcze atrakcyjniejszą.

Ulubieni kompani zabawy

Zabawa to również szansa na wzmocnienie więzi z dzieckiem. Niezależnie od tego, czy całe popołudnie poświęcimy na grę w piłkę, czy będziemy ścigać się do samochodu, maluchy na pewno docenią naszą obecność. Można powiedzieć, że zabawa to genialny wynalazek, bo łączy przyjemne z pożytecznym. Zadbajmy zatem o to, aby nasze pociechy wyniosły z niej maksimum korzyści i radości.

Jesteś na placu zabaw:
Wrocław Ferio Gaj

Wrocław Ferio Gaj
Wejście na plac zabaw

Poniedziałek - Piątek

1000 - 2000

Sobota i Niedziela Handlowa

1000 - 1900

Niedziela Niehandlowa

Zamknięte

Kinderplaneta Rodzinne CH Ferio-Gaj

Wrocław, ul. Świeradowska 51-57
50-559 Wrocław
tel.+48 669 411 316
e-mail: ferio-gaj@kinderplaneta.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2010 -2020| Kindermagnet Polska Spółka z o. o.